erile
07 بهمن 1401 - 15:14

فرار مالیاتی رئیس حزب محافظه کار انگلیس چالشی جدید برای "ریشی سوناک "

"ریشی سوناک"، نخست وزیر انگلیس در حالی بعد از عهده داری قدرت، خود را متعهد به صداقت و شفافیت نشان داد که این روزها با افشای پرونده فرار مالیاتی رئیس حزب محافظه کار تحت فشار زیادی قرار گرفته است.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، "اس ار اف" سوئیس در مطلبی نوشت: ریشی سوناک، نخست وزیر انگلیس، پس از اینکه اسلافش بوریس جانسون و لیز تراس، حزب محافظه کار را به هم ریخته و دچار هرج و مرج کردند پس از روی کار آمدن به قدرت، متعهد به صداقت و شفافیت شد.

در ادامه این گزارش آمده است: اما وعده سوناک دیگر آنقدرها ارزش ندارد. آخرین مشکل سوناک این روزها وزیر کابینه او، ندیم زهاوی است . گفته می‌شود که وی که وزیر مشاور در کابینه بریتانیا ورئیس حزب محافظه کار در پارلمان انگلیس است هنگام فروش یک شرکت، به درستی برای سود معادل 30 میلیون فرانک مالیات نداده است.

سوناک یک هفته پیش در مجلس گفت همه چیز طبق برنامه و نظم پیش رفت. در آن زمان زهاوی از یک «غفلت کوچک» صحبت کرد. یک هفته بعد اکنون مشخص شده است که او باید یک و نیم میلیون فرانک جریمه مالیاتی بپردازد.

حداقل از اینجا می‌توان فرار مالیاتی را حدس زد. اما زهاوی سکوت کرده و رسانه‌هایی را تهدید می‌کند که مدت‌ها می‌خواستند این موضوع را با وکلا گزارش کنند.

سوناک در اواسط هفته به پارلمان اطمینان داد که مشاور اخلاقی او در حال آغاز تحقیقات است. او به این ترتیب توپ را در مناطق مرتفع چمن پرتاب کرد و این تاکتیکی محبوب در زمان بوریس جانسون برای جلوگیری از سوالات آزاردهنده با اشاره به تحقیقات در حال انجام است.

نحوه واکنش مردم بریتانیا به رسوایی اخیر را می‌توان از کاهش پیوسته محبوبیت حزب محافظه کار در نظر سنجی‌ها دریافت. بسیاری از بریتانیایی‌ها این تصور را دارند که حزب حاکم به طور فزاینده‌ای ارتباط خود را با زندگی روزمره واقعی مردم از دست می دهد.

روزنامه گاردین نوشت: این جنجال‌ها به دلیل مالیات‌هایی است که ندیم زهاوی در گذشته از پرداخت آنها خودداری کرده است و اکنون برخی نخست وزیر انگلیس را به دلیل خودداری از اخراج این مقام حزب محافظه کار به عملکرد «ضعیف» متهم می‌کنند.

درحالی که حزب کارگر و برخی از نمایندگان حزب محافظه کار، موضوع برکناری زهاوی را مطرح کرده‌اند یکی از نزدیکان او گفته وی مطلقا قصد استعفا ندارد.

گفته می‌شد این نماینده حزب محافظه کار از شهر استراتفورد در زمانی که وزیر خزانه داری بود، اختلافات بر سر مالیات هفت رقمی خود را که بخش اعظمی از آن شامل جریمه می شد، با اداره درآمد و گمرگ سلطنتی (HMRC) تسویه کرده است.

آنجلا راینر معاون رهبر حزب کارگر، موضع زهاوی را در مقاومت در برابر استعفا «غیرقابل دفاع» خوانده و گفته است، امتناع سوناک از اخراج وی نشان می دهد که نخست وزیر تا چه اندازه ضعیف است.

برخی دیگر از اعضای ارشد حزب اپوزیسیون انگلیس نیز از سوناک خواستند که به سرعت عمل کند. جاناتان رینولدز (Jonathan Reynolds) عضو پارلمان انگلیس از حزب کارگر روز دوشنبه گفت: «خطری که وجود دارد این است که مردم فکر می‌کنند همه سیاست‌ها و حیات سیاسی آنها این چنین اداره می‌شود. این موضوع آبروی کشور را از بین می‌برد و اعتماد مردم به نظام سیاسی را تضعیف می‌کند».

شبکه خبری بی بی سی در این زمینه گزارش داد: زهاوی مدعیست در دورانی که وزیر خزانه داری بوده جریمه ناشی از مالیات‌های پرداخت نشده خود را به اداره درآمد و گمرک سلطنتی پرداخت کرده است.

وی می‌گوید تیمی که پرونده او را بررسی کرده‌اند به این نتیجه رسیده‌اند اشتباهی غیرعمدی اما ناشی از بی دقتی رخ داده است.

بی بی سی نوشت: مالیات‌های پرداخت نشده مربوط به سهام رئیس حزب محافظه کار در شرکت نظرسنجی یوگاو است که در سال 2000 قبل از اینکه نماینده پارلمان شود، آن را تاسیس کرد. زهاوی میزان جریمه خود و همچنین ارزش کل تسویه حساب نهایی خود با اداره درآمد و گمرگ را تایید نکرده است.

اس ار اف سوئیس در ادامه این گزارش نوشت: بریتانیا از بحران اقتصادی رنج می برد. علاوه بر این، هوا به شدت سرد است و بسیاری دیگر نمی‌دانند چگونه قبض گاز خود را پرداخت کنند. اخیراً مکان‌هایی با عنوان به اصطلاح "بانک‌های گرم" ایجاد شده است. این مکان‌ها مکان‌های عمومی هستند که افراد مسن، والدین مجرد و بی‌خانمان‌ها برای چند ساعت گرم می‌شوند و با یک سوپ یا چای پذیرایی می‌شوند.

حالا این واقعیت که رئیس محافظه‌کاران جریمه مالیاتی بالایی را به عنوان یک روال اداری که می‌توان در کنار هم انجام داد، ارائه می‌کند، باعث می‌شود که بسیاری سرشان را تکان دهند و عصبانی شوند. حتی روزنامه‌های محافظه‌کار نیز دولت را به بازگشت به راه آب‌های قدیمی متهم می‌کنند.

در این شرایط حزب اپوزیسیون کارگر البته از این موضوع سود می‌برد و داستان را با ذوق و شوق دنبال می‌کند. نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که حق با حزب کارگر است: اگر انتخابات امروز برگزار می شد، اکثریت را به دست می آورد و به خیابان داونینگ می‌رفت.

از نظر صداقت، کر استارمر، رهبر حزب کارگر، ، یک مزیت آشکار دارد. هیچکس در کشور شک ندارد که این دادستان سابق اظهارنامه مالیاتی خود را به درستی پر کرده است.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1000876