erile
10 اسفند 1401 - 09:40

استولتنبرگ: پیوستن اوکراین به ناتو در اولویت نیست

دبیرکل ناتو مدعی است که کشورهای عضو این ائتلاف با پذیرش اوکراین موافقت کرده‌اند اما در حال حاضر عضویت این کشور در اولویت نیست.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از راشاتودی، ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو در جریان سفر به فنلاند، مدعی دش که گرچه از عضویت کی‌یف در این ائتلاف نظامی استقبال می‌شود اما محقق شدن آن در «آینده نزدیک» نیست چون هم‌اکنون اولویت حصول اطمینان از پیروزی اوکراین به عنوان یک حاکمیت و کشور مستقل است.

استولتنبرگ همچنین اضافه کرد که پس از اتمام جنگ جاری بین اوکراین و روسیه، ضرورت دارد که از «تکرار نشدن تاریخ» اطمینان حاصل شود و به گفته وی برای رسیدن به این مقصود، ناتو باید قوای نظامی اوکراین را تقویت کرده و چهارچوبی را برای ممانعت از حملات دوباره روسیه یه کی‌یف، مشخص کند.

سانا مارین، نخست وزیر فنلاند هم که در جمع خبرنگاران صحبت می‌کرد، گفت که آینده اوکراین این است که بخشی از اتحادیه اروپا و ناتو باشد و در ادامه با تاکید بر ضرورت تداوم تامین نظامی کی‌یف، افزود: هرچه سریع‌تر و زودتر بتوانمی به آنها سلاح سنگین بدهیم، جنگ زودتر تمام خواهد شد.»

در این بین، مسکو باردیگر با انتقاد از اقدام غربِ یکپارچه در پس زدن مذاکرات امنیتی، تاکید کرد که آمریکا و متحدانش باید رویکرد خود درباره امنیت جهان را تغییر داده و نگرانی‌های مسکو را مدنظر قرار دهند.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کاخ کرملین دیروز (سه‌شنبه) گفت از زمانی که مسکو پیش‌نویس معاهدات امنیتی خود را در اواخر ۲۰۲۱ به واشنگتن، بروکسل و وین ارائه کرد، روابط روسیه با آمریکا و اروپا «از اساس دستخوش تغییر» شد زیرا همه آنها اعلام کردند که «برای مذاکره درباره هیچ‌چیز آمادگی ندارند!»

پسکوف همچنین گفت که اروپا و آمریکا «می‌توانستند مدت‌ها پیش از آغاز جنگدر اوکراین، پای میز مذاکرات بنشینند.»

به گفته وی، حالا ناتو کاملاً در جنگ دخالت دارد؛ «سرویس اطلاعاتی آنها ۲۴ ساعته علیه روسیه فعالیت کرده و آنها سلاح‌های خود را برای شلیک به سربازان روسیه و غیرنظامیان اوکراین، رایگان به کی‌یف می‌دهند.»

پسکوف تاکید کرد: لحظه‌ای که ناتو به‌طور غیررسمی یک طرف جنگ اوکراین شد، شرایط تغییر کرد. در واقع، ائتلاف ناتو دیگر نه به عنوان رقیب مشروط بلکه در قامت دشمن ما عمل می‌کند.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1065501